ZOO Wroclaw 05.06. Światowy Dzień Ochrony Środowiska

Witamy na stronie Wrocławskiego Zoo!

Godziny otwarciaKUP BILETPrzekaż darowiznę Language:
Odwiedź:

05.06. Światowy Dzień Ochrony Środowiska

  Poszukiwacze wiedzy

Co to jest środowisko? Jak podaje Słownik Języka Polskiego, jest to «ogół elementów otoczenia». Środowisko Naturalne, lub inaczej Przyrodnicze to ta część naszego otoczenia, bez której nie jesteśmy w stanie funkcjonować. O ile 03.03. obchodzimy Dzień Dzikiej Przyrody, to właśnie dziś skupiamy się na tej, którą możemy spotkać we własnym ogródku. Większość z nas mieszka w miastach, gdzie „dzicz” przegrywa z „uczesanymi” ogródkami pełnymi egzotycznych roślin lub wszechobecnym betonem. A tymczasem roślinność w mieście to znakomity sprzymierzeniec w walce z zanieczyszczeniami, reguluje mikroklimat miasta (chłodzi tzw. „wyspy ciepła”, nawilża, produkuje tlen i usuwa dwutlenek węgla). Ponadto te skrawki naturalnego środowiska są miejscem występowania dzikich zwierząt. Stwarzają też okazje do wypoczynku, rekreacji rozrywki i edukacji.

Urbaniści i architekci na całym świecie zaczynają doceniać wartość przyrody w mieście. Powstają przyjazne środowisku całe miasta jak Masdar lub poszczególne osiedla, np. BedZED w Londynie. Duże aglomeracje, jak na przykład Nowy Jork, wplatają zieleń w nieużytkowaną tkankę miasta: w miejscu dawnej linii kolejowej powstał park High Line. To duże przedsięwzięcia, ale w naszym ogródku czy na balkonie też możemy ugościć dziką przyrodę: wystarczy nieskoszony fragment trawnika, hotelik dla owadów, lub po prostu niewycinanie drzew.

Podczas zajęć edukacyjnych w naszym zoo dzieciaki często zaskakuje widok szybującej dzikiej czapli, przebiegającej ścieżkę wiewiórki, wróbli i myszy podkradających paszę. Oprócz dzikich zwierząt, spotkania z naszą lokalną fauną mogą być bardzo emocjonujące!

05.06. Światowy Dzień Ochrony Środowiska

WRÓĆ

Partnerzy

Bootstrap Slider