ZOO Wroclaw Dzień Nosorożca 22.09.

Witamy na stronie Wrocławskiego Zoo!

Godziny otwarciaKUP BILETPrzekaż darowiznę Language:
Odwiedź:

Dzień Nosorożca 22.09.

  Poszukiwacze wiedzy
Pojawiły się na Ziemi około 50 milionów lat temu. Stały się najbardziej zróżnicowaną grupą dużych roślinożerców na świecie. Były ogromne, większe od żyrafy, oraz drobne, zwinnie biegające lub nawet pływające. Przedstawiciele tej grupy żyją także w obecnie. Nie, nie mówimy o dinozaurach. Ale gdy spojrzeć na nosorożce, sprawiają one wrażenie niesłychanie starych, wręcz pradawnych. I takie właśnie są! To jedne z najdłużej występujących gatunków na Ziemi.
Obecnie żyje 5 gatunków nosorożców:
- czarny,
- biały
(tak naprawdę oba są szare),
- jawajski (drobny, lekko różowy),
- sumatrzański (rudy i kudłaty),
- indyjski (zwany pancernym).
Dwa pierwsze zamieszkują Afrykę, a pozostałe 3 można spotkać w Azji. Największy z nich to nosorożec biały – rekordowy osobnik osiągał 4 600 kg (to niewiele mniej od słonia!). Najmniejszy jest nosorożec sumatrzański („tylko” 800 kg).
Te niezwykłe zwierzęta stoją na skraju wymarcia. Niezależnie, gdzie żyją, ich sytuacja wisi na przysłowiowym włosku. Wszystko za sprawą ludzkiej pazerności podsycanej oszustwem. Od wielu lat staramy się Wam przekazać, że największym problemem w ochronie nosorożców jest popyt na jego róg. Walka z nielegalnym handlem owym rogiem przypomina pojedynek z mitologiczną hydrą. Od setek lat keratynowy róg (tak, zbudowany jest z gęstych włosów!) jest uważany za lek według tradycyjnej medycyny chińskiej. Gdyby faktycznie budulec rogu miał jakiekolwiek lecznicze właściwości, można by było zastąpić go paznokciami, włosami z uszu, czy opiłkami z kopyt.

Na jednym z serwisów randkowych pojawiło się ogłoszenie: „Nie chcę być zbyt napastliwy, ale prawda jest taka, że ode mnie zależy przyszłość mojego gatunku.[…] Jestem bardzo dobrze zbudowany, mierzę 183 m wysokości i ważę 2 268 kg, jeśli to oczywiście ma znaczenie.”. Zaciekawieni? To jest profil Sudana, ostatniego na planecie samca nosorożca białego północnego. Tylko on (przekładając na ludzkie – stulatek!) i dwie również leciwe samice dają iskierkę nadziei na odratowanie podgatunku.

Wyszła nam dość długa notka dzisiaj. O nosorożcach możemy opowiedzieć Wam znacznie więcej, ale najlepiej wpadnijcie do nas jutro, 22.09. w Dniu Nosorożca. Spotkajcie się z „chłopcami” Tarunem i Manasem oraz ich opiekunami. Nie liczcie na tort – będzie tylko dla nosorożców. ;)

Światowy Dzień Nosorożca

WRÓĆ

Partnerzy

Bootstrap Slider