ZOO Wroclaw Dzień Pszczoły

Witamy na stronie Wrocławskiego Zoo!

Godziny otwarciaKUP BILETPrzekaż darowiznę Language:
Odwiedź:

Dzień Pszczoły

  Poszukiwacze wiedzy
Jest gdzieś, lecz nie wiadomo gdzie… Wcale nie. Wiadomo! Nieopodal naszych domów, wsi a nawet miast żyje całe mnóstwo niezwykle pracowitych owadów, które niestrudzenie zajmują się zapylaniem roślin. Pracują, oczywiście, by mieć pożywienie – słodki nektar kwiatów. Przy okazji wyświadczają niesamowitą przysługę blisko 240 tysiącom gatunków roślin okrytonasiennych: zapylając je, pozwalają na wytworzenie owoców, a co za tym idzie – również nasion i rozsiewanie roślin.
Najbliższy nam zapylacz, to oczywiście pszczoła miodna, mieszkająca w ulach, gdzie rządzi królowa, a robotnice pełnią swoje ściśle określone funkcje. Choć jest to gatunek odpowiedzialny za większość zapyleń, to jednak nie tylko ona pracuje w tym „zawodzie”. Oprócz tych społecznych, są jeszcze pszczoły samotnice - jak np. murarka ogrodowa, trzmiele, motyle, a nawet osy i często z nimi mylone – bzygi.
A dziś pszczoły (i inni zapylacze) potrzebują naszej uwagi i pomocy jak nigdy dotąd! Masowe wymieranie rojów z niejasnych powodów, choroby, niedostatek pokarmu i kryjówek wywołały poważny kryzys, który nasila się od lat 90-tych ubiegłego wieku. Co możemy zrobić, żeby ratować się razem z pszczołami? Rozwiązań jest naprawdę wiele! Odwiedź nas w dniu 08.08. (wtorek), spotkaj się z nami na wykładach i warsztatach, gdzie nie zabraknie wzmianek o pszczołach.
http://zoo.wroclaw.pl/…/kampania-na-rzecz-ochrony-lokalnej-…

Znany cytat „Kiedy pszczoła zniknie z powierzchni Ziemi, człowiekowi pozostaną już tylko cztery lata życia. Skoro nie będzie pszczół, nie będzie też zapylania. Zabraknie więc roślin, potem zwierząt, wreszcie przyjdzie kolej na człowieka…” bywa najczęściej przypisywany Einsteinowi, niekiedy Darwinowi, a najprawdopodobniej pochodzi z książki „The Life of the Bee” Maurice’a Maeterlinck’a z 1901r. Niezależnie która mądra głowa jest autorem tej wypowiedzi – niewątpliwie wyraźnie nakreśla to, jak bardzo te owady są nam potrzebne.

Dzień Pszczoły 2017

WRÓĆ

Partnerzy

Bootstrap Slider