ZOO Wroclaw Dzień Ryby

Witamy na stronie Wrocławskiego Zoo!

Godziny otwarciaKUP BILETPrzekaż darowiznę Language:
Odwiedź:

Dzień Ryby

  Poszukiwacze wiedzy

Rozbawiły Was „porykujące śledzie”, gdy pisaliśmy o nich 1. Grudnia? Dziś też będzie o rybach, bo 20.12. to Dzień Ryby. Zbliżają się święta, więc jak co roku przymierzamy się do zakupu karpia, który ma uświetnić wigilijny stół… Zanim jednak bezrefleksyjnie udamy się do zatłoczonych supermarketów, proponujemy bliższe poznanie sytuacji, w jakiej znajduje się nasza „narodowa” ryba.

Są zimne, wyglądają na nieczułe i żyją w obcym nam środowisku, dlatego trudno się z nimi utożsamiać. Tymczasem ryby zamieszkują Ziemię o wiele dłużej niż my. Ich ewolucja toczy się od wielu milionów lat. Zdołały wykształcić znakomite zmysły, nawet takie, których my nie posiadamy, np. zmysł „dotyku na odległość” zapewniany przez linię naboczną. Mają też świetną pamięć, która pozwala gatunkom  migrującym wrócić na tarło w miejsce, gdzie się wykluły. Profesor Victoria Braithwaite z Pennsylvania State University w swojej pracy „Do fish feel pain?” udowadnia, że zwierzęta te odczuwają ból tak samo, a może nawet mocniej niż my! Więcej, są wszelkie przesłanki ku temu, że odczuwają różne emocje, empatię i są samoświadomymi organizmami. Badaczka wspomina nawet, że „ryby głaszczą się po płetwach, by przeprosić za swoje złe zachowanie”. Więcej: https://books.google.pl/books?id=aMvonPqzu_cC&pg=PT47&hl=pl&source=gbs_toc_r&cad=3#v=onepage&q&f=false .

Co więc odczuwają karpie stłoczone w ciasnych wannach w sklepie, przygniatające się wzajemnie, które wyrywa się z naturalnego ich środowiska, wpychając palce w skrzela? Następnie pakowane do worka bez możliwości poruszania się, z niedostateczną ilością wody?  

Pamiętajcie, że ryby, tak samo jak inne zwierzęta są objęte prawną ochroną. Niewłaściwe ich traktowanie stanowi naruszenie tego prawa. Abyście mogli pomóc w zmianie traktowania karpi, przekazujemy wam praktyczny przewodnik, kiedy i jak działać: http://wimieniuzwierzat.com/2017/12/10/paragrafy-dla-karpia-czyli-praktyczny-przewodnik/ .

Dzień Ryby

WRÓĆ

Partnerzy

Bootstrap Slider