ZOO Wroclaw Dzień Słonia

Witamy na stronie Wrocławskiego Zoo!

Godziny otwarciaKUP BILETPrzekaż darowiznę Language:
Odwiedź:

Dzień Słonia

  Poszukiwacze wiedzy
Jest ogromny. Znamy go od kołyski. Symbolizuje szczęście. Jest obecny w wielu kulturach na świecie. Świętowanie dnia takiego zwierzęcia to czysta przyjemność!
12.08. to Międzynarodowy Dzień Słoni.
Fajnie jest popatrzeć, jak te gigantyczne zwierzęta zgrabnie sobie radzą ze zrywaniem choćby najmniejszego źdźbła trawy.
A ile tak naprawdę wiesz o tych zwierzętach? Oto garść faktów o gigantach:

1. Są 3 gatunki słoni: indyjski, afrykański i leśny. Indyjski jest bliżej spokrewniony z… mamutem, niż z pozostałymi dwoma współczesnymi słoniami.
2. Najbliższym słoniom gatunkiem jest… góralek – niewielki ssak wyglądem przypominający raczej świnkę morską, niż szarego giganta.
3. Słonie nie boją się myszy, ale… unikają mrówek żyjących na akacjach, ponieważ mogłyby dotkliwie pokąsać ich wrażliwe trąby.
4. Trąba słonia zawiera 40 000 mięśni. Jest ruchliwa i bardzo dobrze unerwiona. Służy słoniom do wielu celów: jako narzędzie, ręka, polewaczka, rurka do oddychania pod wodą, a także do wyrażania emocji – młode słoniątka ssą trąbę, podobnie jak ludzkie dzieci robią to z kciukiem.
5. Słonie nie spotykają w swoim środowisku orzeszków ziemnych.
6. Słoń jest jedynym ssakiem lądowym, który nie biega i nie skacze.
7. Dzięki wrażliwym stopom, słonie odbierają drżenie podłoża. Mogą nawet usłyszeć związane z tym wibracje. Dzięki różnicy w prędkości docierania wibracji do lewej lub prawej kończyny, słoń może określić kierunek, skąd dociera ów sygnał.
8. Słonie rozpoznają swoje odbicie. Oprócz nich tak wysoką świadomość zaobserwowano u: małp człekokształtnych, delfinów i ptaków krukowatych.
9. By uniknąć oparzenia słonecznego, słonie obrzucają się piaskiem. Jednocześnie dla ich pasożytów skórnych jest to niszczycielskie gradobicie. Matki słonice podczas dziennej drzemki służą za baldachim dla swoich młodych.
10. Słonie mają w stopach szósty palec i naprawdę trudno powiedzieć ile tak naprawdę słoń ma zębów. Oprócz sławnych ciosów (górne dwójki), w pysku słonia znajdują się „pasy transmisyjne” wysuwające po kawałku zęba z każdej strony. Przypomina to trochę magazynek w karabinie maszynowym. Słoń żyje tak długo, dopóki ma zęby i może się odżywiać.
11. By uchronić uprawy przed wtargnięciem na nie słoni, rolnicy z Kenii ustawiają ule – zyskują ochronę upraw, zapylanie i miód. W Indiach z szarżą słoni radzą sobie za pomocą… zapachu chili, którego słonie bardzo nie lubią.
12. Słonie wydają szereg dźwięków, większości z nich nasze uszy nie wykrywają. Na przykład na powitanie słonie…burczą brzuchami.
13. TAK, ONE TAKŻE SĄ ZAGROŻONE WYGINIĘCIEM!!!
Poznaj bliżej te niezwykłe zwierzęta, poślij wiadomość znajomym – spraw, by więcej ludzi pokochało i zechciało ochronić te niesamowite zwierzęta.


WRÓĆ

Partnerzy

Bootstrap Slider