ZOO Wroclaw Dzień Zebry

Witamy na stronie Wrocławskiego Zoo!

Godziny otwarciaKUP BILETPrzekaż darowiznę Language:
Odwiedź:

Dzień Zebry

  Poszukiwacze wiedzy

31 stycznia w kalendarzu świąt nietypowych widnieje Międzynarodowy Dzień Zebry.

Prawdopodobnie chodziło w nim o zabawę w przebranie, malowanie lub udekorowanie czegoś w charakterystyczne paski.

Dla nas to jednak świetny pretekst, aby zwrócić Waszą uwagę na kilka faktów o „koniach w paski”.
Uwaga: na końcu tej strony znajduje się zagadka dla miłośników naszych zebr!

Fakt #1: są 3 gatunki zebry: zebra Grevy’ego, zebra górska (2 podgatunki) i zebra stepowa (6 podgatunków).
Zoobacz zdjęcia i naucz się jak je rozróżnić!

Fakt #2: Czy zebra jest biała w czarne pasy czy odwrotnie? Patrząc na białe brzuchy zebr górskich i Grevy’ego, można sądzić, że na białym tle pojawiły się kontrastowe pasy. Jednak płód zebry jest z początku czarny! Jasne obszary na ciele zebry powstały prawdopodobnie jako adaptacja do gorącego klimatu.

Fakt #3: Każdy dobrze wie, że paski dobrze pełnią rolę kamuflażu. Okazuje się, że mają one inną rolę: wzmacniają więzi w stadzie, umożliwiają rozpoznawanie się osobników i… chronią przed owadami! Muchom i gzom znacznie trudniej wylądować na wibrującym, pasiastym podłożu, podobnie jak drapieżnikom trudno wyszczególnić pojedynczego osobnika na tle pasiastego stada.

Fakt #4: 12 sierpnia 1883 roku w zoo w Amsterdamie padł ostatni osobnik zebry kwagga (podgatunku zebry stepowej). Słynęła ze szczególnego, jak na zebrę, umaszczenia: była pasiasta tylko na przedniej połowie ciała, reszta była złoto-brązowa. Co doprowadziło do jej wymarcia? Polowania dla mięsa i skór, konkurencja ze zwierzętami domowymi o pożywienie… brzmi znajomo?


Wszystkie gatunki zebry ujęte są na Czerwonej Liście wg IUCN Red List of Threatened Species

Zebra Grevy'ego
Zagrożenia: degradacja i utrata siedlisk wskutek nadmiernego zgryzania traw przez zwierzęta hodowlane, konkurencja ze zwierzętami hodowlanymi o dostęp do wodopojów, polowania dla mięsa i medycyny ludowej, zarażenia chorobami od zwierząt hodowlanych, poszerzanie obszarów zurbanizowanych.

Zebra górska
Zagrożenia: polowania dla skór, konkurencja ze zwierzętami hodowlanymi o pokarm i dostęp do wodopojów, hybrydyzacja dwóch podgatunków.

Zebra stepowa
Zagrożenia: Polowania dla skór, blokowanie korytarzy migracyjnych zagrodami dla zwierząt hodowlanych.Zagadka: Poniżej znajduje się zestaw zdjęć zebr z naszego zoo. Waszym zadaniem jest odgadnąć jakich gatunków (górska, stepowa, czy Grevy'ego) są to podgatunki?Aby poznać odpowiedź, zakreśl w tym miejscu: [ to jest jeden z 2 podgatunków zebry górskiej ].
Odpowiedź: [ to jest podgatunek zebry stepowej ].

Dzień Zebry

WRÓĆ

Partnerzy

Bootstrap Slider