ZOO Wroclaw Dzikie w mieście

Witamy na stronie Wrocławskiego Zoo!

Godziny otwarciaKUP BILETPrzekaż darowiznę Language:
Odwiedź:

Miasto to przestrzeń nie tylko dla ludzi
Nauczmy się razem żyć

Kampania informacyjna „Dzikie w mieście”
organizowana jest przez Miasto Wrocław i ZOO Wrocław.

Lubisz, jak ktoś obcy wchodzi Ci do domu? Dzikie zwierzęta też nie. To my, wraz ze stale powiększającymi się miastami, wkraczamy na ich terytoria. A przecież razem jesteśmy elementami jednej całości, dzięki której świat wciąż się kręci.

Budujmy miasta przyjazne dla roślin i zwierząt. Sposób, w jaki projektujemy miasta, brukujemy i betonujemy każdy metr ziemi i przycinamy równo trawniki, sadzimy krzewy czy rośliny, kierując się tylko ich funkcjonalnością i estetyką, nie sprzyja bioróżnorodności...Budujmy miasta przyjazne dla roślin i zwierząt. Sposób, w jaki projektujemy miasta, brukujemy i betonujemy każdy metr ziemi i przycinamy równo trawniki, sadzimy krzewy czy rośliny, kierując się tylko ich funkcjonalnością i estetyką, nie sprzyja bioróżnorodności. Urbanizacja zmienia środowisko naturalne, czyniąc je sztucznym. Taki rozwój zagraża naszemu kapitałowi naturalnemu, różnorodności biologicznej, jakości powietrza i wody. A to naraża nas na zanieczyszczenia, fale upałów i choroby. Ale my, mieszkańcy miast, mamy na to wpływ. Tylko musimy dowiedzieć się, jak tej supermocy używać. Bo naprawdę warto!
Myślimy, że miejsce dzikich zwierząt jest na wsiach, w lasach i rezerwatach. Nic bardziej mylnego! Widząc dzika, sarnę czy bobra - myślisz intruz? Błąd. To my, ludzie, zawłaszczamy ich terytoria... Nasze ścieżki coraz częściej się przecinają. Ale to powiększające się i zindustrializowane tereny są temu winne. Dlatego czas nauczyć się żyć w symbiozie. Nie będziemy w tym odosobnieni. Wiele europejskich miast podąża tym tropem. W Berlinie występuje większa liczba gatunków flory i fauny, niż na wsiach. Ponad 50 procent roślin Belgii można znaleźć w Brukseli. Stwórzmy bezpieczny dom dla ludzi, zwierząt i roślin.

1540 europejskich gatunków jest zagrożonych wyginięciem. * Dlatego musimy je chronić. 75% europejczyków żyje w aglomeracjach i to w nich mamy moc sprawczą. Zmieniajmy nasze miasta w miejskie dżungle. Wspierając bioróżnorodność pomagamy jej i sobie...TO TY I WSZYSTKO ŻYWE CO CIĘ OTACZA 1540 europejskich gatunków jest zagrożonych wyginięciem. * Dlatego musimy je chronić. 75% europejczyków żyje w aglomeracjach i to w nich mamy moc sprawczą. Zmieniajmy nasze miasta w miejskie dżungle. Wspierając bioróżnorodność pomagamy jej i sobie. Miasta oferują wiele, zróżnicowanych warunków do życia. Im większa różnorodność biologiczna, tym bardziej stabilny jest ekosystem miejski i tym więcej płynie z niego korzyści. *Dane wg IUCN

Poznaj swoich dzikich sąsiadów. Rzetelna wiedza pomoże Ci żyć z nimi w zgodzie. Dowiedz się co należy robić, a czego unikać w kontaktach ze zwierzętami...

DZIK
Inteligentny i wszystkożerny. Dlatego bez wahania wybierze darmową stołówkę w przydomowym śmietniku. To nie wścieklizna, ale wszechobecne resztki jedzenia zachęcają dziki do odwiedzin ulic, osiedli i parków. Widząc dzika, zachowaj spokój, bo tylko on Cię uratuje. Nie panikuj, nie hałasuj i wycofaj się mając dzika na oku. Niepokojony przez ludzi może zaszarżować. Zwłaszcza locha z młodymi, która jak każda matka troskliwie opiekuje się potomstwem. Jeśli nie chcemy bliskiego spotkania z dzikiem, zabezpieczajmy śmietniki i nie pozostawiajmy resztek jedzenia dla kotów czy ptaków. Takie przysmaki wabią też inne zwierzęta.

SARNA
Mała sarenka porzucona przez matkę? Nic bardziej mylnego. Sarna celowo oddala się od swego dziecka, by odciągnąć drapieżniki i odwiedza je tylko w porze karmienia. Dzięki temu młode, które nie wydziela charakterystycznego zapachu, pozostaje niezauważone przez drapieżniki. Dopóki nie widzimy, że zwierzę jest ranne – nie ruszajmy go z miejsca. Kiedy matka wyczuje nasz zapach, porzuci swoje potomstwo, które najpewniej umrze.
LIS
Co się stało, że lisy zmieniły lokum? Przez ludzi. Najpierw je dokarmiamy, rozczulamy się, gdy widzimy je w lesie; przyzwyczajamy do siebie, a później się dziwimy, że podchodzą coraz bliżej. To przez takie zachowanie tracą swój naturalny instynkt, a nie przez choroby, o które są oskarżane.

KUNA
Szybko odnalazła się w miastach, które przypominają ich naturalne, skalne siedliska. Przynoszą korzyści, polując na myszy i szczury, ale tupot ich łap na strychu nie pozwala nam w nocy spać. Sądzi się, że zapach odchodów dużych drapieżników odstrasza kuny. Jeśli kuna zadomowiła się w naszym ogrodzie to warto wypróbować odchody lub sierść psa albo zaopatrzyć się w syntetyczne zapachy.
NIETOPERZ
Nietoperz w ciągu jednej nocy potrafi upolować ok. 2000 insektów. Nietoperze, podobnie jak wilki, padły ofiarą masowej pop kultury. Króluje wyobrażenie o krwiożerczych bestiach, wplątujących się we włosy. To mity! W naszym kraju żyje 26 gatunków nietoperzy i każdy odżywia się owadami. Są one naszymi sprzymierzeńcami w walce z uporczywymi insektami. Jeśli nietoperz wleciał do domu, to zgaś światło, otwórz szeroko okno, odsuń firanki i zasłony. Nietoperz sam znajdzie drogę na zewnątrz.


EGZOTYCZNY PUPIL
Coraz modniejsze jest trzymanie egzotycznych gatunków, jako domowych pupili. Przed zakupem pytona, kajmana, boa,warana, szopa pracza, jenota, legwana czy innych modnych gatunków, pomyśl czy stać Cię na ich utrzymanie. Czy spełnisz warunki, których taka hodowla wymaga?
Bywa, że opiekun nie może dłużej zająć się zwierzęciem i wypuszcza je na wolność. Gatunki obce, które w naturze nie występują na danym terenie, są zagrożeniem dla naszej przyrody. Pamiętaj! Jeśli z jakiś powodów zmuszony jesteś oddać swego podopiecznego, to poszukaj właściwej fundacji lub azylu, który przyjmie Twojego pupila. Adresy znajdziesz na stronie internetowej wrocławskiego zoo.
NIGDY TEGO NIE RÓB!
Bywa, że opiekun nie może dłużej zająć się zwierzęciem i wypuszcza je na wolność. Gatunki obce, które w naturze nie występują na danym terenie, są zagrożeniem dla naszej przyrody. Pamiętaj! Jeśli z jakiś powodów zmuszony jesteś oddać swego podopiecznego, to poszukaj właściwej fundacji lub azylu, który przyjmie Twojego pupila. Adresy znajdziesz na stronie internetowej wrocławskiego zoo.

Co zrobić, kiedy spotkamy w mieście dzikie zwierzę?

Zwierzęta dzikie(Wolno żyjące w tym chore i zranione)

Zwierzęta domowe(Głównie psy i koty)

Centrum zarządzania kryzysowego
+48 71 770 22 22 - całodobowo

Schronisko dla bezdomnych Zwierząt
+48 71 362 56 74 ul. Ślazowe 2, Wrocław

Wydział środowiska i rolnictwa UMW
+48 71 799 67 00 - od pn do pt
w godz. 7.45 - 15.45

Animal patrol straży miejskiej
+48 71 324 95 74 - w godz. 7.00-15.00
straz@strazmiejska.wroclaw.pl

Przydatne strony internetowe
Wrocław dzikie w mieście
zoo.wroclaw.pl

Straż miejska
986 - Całodobowo

» Zaakceptuj stałą obecnością zwierząt w mieście.
» Działaj dla wspólnego bezpieczeństwa i ochrony bioróżnorodności.
» Nie wyrzucaj resztek jedzenia w parkach, lasach, na łąkach i chodnikach.
» Zamykaj wejścia na posesje, uszczelniaj strychy, zamykaj klapy od śmietników.

» Nie pozwalaj na konfrontację swojego psa z dzikimi zwierzętami. Wyprowadzaj go na smyczy.
» Zanim zaczniesz działać (przenosić, zabierać do domu), skontaktuj się z odpowiednimi służbami aby nie zaszkodzić zwierzęciu.

W parku, lesie czy w ogródku widzisz martwe drzewo. Większość pomyśli - usunąć, wyciąć, psuje widok. Nic bardziej mylnego. Takie drzewo tętni życiem!...
Jest elementem naturalnego cyklu i pełni w przyrodzie ważną rolę. Na leżącym pniu rosną np. siewki innych drzew, zwiększając swoje szanse na dostęp do światła. Substancje odżywcze zawarte w martwym drzewie wracają do obiegu dzięki działalności grzybów i bakterii. Jest ono źródłem materii i energii dla tysięcy innych organizmów. Wiele z nich, to gatunki rzadkie (a nawet ginące) i objęte ochroną.

Twój ogród może być enklawą bioróżnorodności. Pełen kwitnących bylin będzie cieszyć Twoje oko, bez dużych nakładów pracy. łąka kwietna to dom dla tysięcy pożytecznych stworzeń. Sprawdź, jak ją założyć, jak oswoić chwasty i poznaj owady zapylające, które będą ją odwiedzać.... Zastąpienie trawnika kwietną łąką to oszczędność czasu i energii! Nie musimy jej regularnie kosić, nawozić i podlewać, aby cieszyć się jej urokiem przez cały sezon wegetacyjny. Można ją wysiać na rabacie, wzdłuż ścieżki, na istniejącym trawniku, w parkach, na nieużytkach a nawet w niewielkich skrzynkach i korytkach na balkonach oraz tarasach. Łąka kwietna, to dom dla tysięcy pożytecznych stworzeń.

ZAPYLACZE
Nie tylko pszczołom zawdzięczamy owoce zapylania. W tym procesie bierze udział cała armia innych owadów, np. motyle, ćmy, mrówki, chrząszcze, muchówki a nawet ssaki i ptaki. Dzięki nim mamy owoce i warzywa. Bez zapylaczy światu grozi głód i katastrofa ekologiczna. Pomocne w ochronie zapylaczy są łąki i rabaty kwietne, hotele dla owadów, uprawy warzyw i owoców na balkonach, dachach i w przydomowych oraz miejskich ogrodach i parkach.

CHWASTY - 28 MARCA ŚWIATOWY DZIEŃ CHWASTA
Chwasty, to rośliny spontaniczne. Bardzo ważne dla prawidłowego funkcjonowania ekosystemów. Wiele z nich ma wartość użytkową. Sprawdzą się w kuchni, mają zastosowanie w lecznictwie, ale także cieszą oko swoim pięknem. Chwastom też grozi zagłada. Z krajobrazu znikają chwasty typowe dla upraw rolnych, a także występujące przy siedzibach ludzkich, przy drogach, koło budynków i płotów, na nasypach kolejowych. Ile energii i pieniędzy pochłania walka z chwastami? Nie lepiej je oswoić? Jeśli mieszkasz w mieście, zostań partyzantem ogrodniczym. Rozrzucaj bomby nasienne. Wysiewaj chwasty w skrzynkach na balkonie i ogrodach. Pszczoły i motyle będą zachwycone.

MAŁA RETENCJA
Wszyscy wiemy, że w naszym kraju mamy niedobry wody. Ważne, aby jej nie marnować i robić wszystko, aby ją zatrzymać. Mała retencja, to proste sposoby na gromadzenie wody w okolicy. Pomaga spowolnić jej spływ, a jednocześnie zadbać o środowisko i bioróżnorodność. Jak to robić? 1. Łap deszczówkę 2. Zakładaj oczka wodne i małe cieki 3. Chroń tereny podmokłe 4. Sadź drzewa i zakrzewienia 5. Stosuj ażurowe nawierzchnie obsadzone roślinami 6. Zakładaj ogrody deszczowe 7. Dbaj o tereny biologicznie czynne 8. Nie „zalewaj” wszystkiego betonem


POMAGAJ MĄDRZE
Ptaki w mieście to szczególni sąsiedzi. Jest ich wiele, bo miasto oferuje im całkiem sporo. Dla niektórych gatunków osiedla wysokich domów przypominają skalne urwiska. Parapety okienne i szyby wentylacyjne to miejsca, gdzie można znaleźć schronienie lub założyć gniazdo. W mieście jest cieplej niż na jego obrzeżach. I najważniejsze, w miastach jest sporo pokarmu, zarówno naturalnego, jak i jadalnych śmieci. Korzystają z niego ptaki miejskie, ale też tylko zimujące. Jak dokarmiać, to mądrze: 1. Albo regularnie, albo wcale 2. Nigdy resztkami jedzenia 3. Pamiętaj o wodzie 4. Czyść karmnik 5. Sadź drzewa i krzewy, będą naturalną, ptasią stołówką

TEN OBCY
„Cudze chwalicie. Swego nie znacie” – jakże to aktualne w odniesieniu do rodzimej przyrody. Fakt, że w Polsce zadomawiają się papugi Aleksandretty przyjmujemy jako ciekawostkę. Tymczasem lokator ten konkuruje o pokarm i dziuple z rodzimymi gatunkami ptaków i ssaków, jest nosicielem bakterii i wirusów, stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia zwierząt hodowlanych oraz ludzi. Aleksandretta jest gatunkiem obcym oraz inwazyjnym. Fascynacja egzotycznymi gatunkami roślin i zwierząt może mieć opłakane skutki dla rodzimego ekosystemu. Pamietaj o tym podczas aranżacji ogrodu, a także, kiedy chcesz kupić egzotyczne zwierzę. Nigdy nie wypuszczaj go na wolność. Jeśli nie możesz dłużej zająć się pupilem, poszukaj mu domu lub przekaż organizacji, która się nimi zajmie.STEREOTYPY
Niektóre zwierzęta cierpią poprzez kreowanie przez popkulturę krzywdzącego je obrazu. Pokazywane są jako mordercze, czające się na ludzi bestie. Utwierdzamy się w przekonaniu, że nietoperze wplątują się we włosy, wilki atakują spacerujących po lesie, że jak spotkasz niedźwiedzia lub dzika to należy uciekać na drzewo. Zamiast powielać bezmyślne postrzeganie zwierząt, poszukajmy rzetelnej wiedzy, która obala mity. Sprawdzone informacje pozwolą na bezkonfliktowe życie z dzikimi sąsiadami.

WRÓĆ

Partnerzy

Bootstrap Slider