ZOO Wroclaw Europejski Dzień Obszarów Natura 2000

Witamy na stronie Wrocławskiego Zoo!

Godziny otwarciaKUP BILETPrzekaż darowiznę Language:
Odwiedź:

Europejski Dzień Obszarów Natura 2000

  Poszukiwacze wiedzy

21.05. obchodzimy Europejski Dzień Obszarów Natura 2000.
Co to jest i dlaczego ma swoje święto? Obszary Natura 2000 to jedna z 10 form ochrony przyrody przewidziana w polskim prawie. Jest ona elementem większej całości, czyli sieci takich obszarów w całej Europie. Głównym celem, dla którego powstają obszary „naturowe” jest potrzeba zachowania europejskiej różnorodności gatunków i ich siedlisk.

Choć nasz kontynent to zaledwie 5% światowych lądów, to nasza lokalna bioróżnorodność jest zaskakująco duża. Dzięki niej cieszymy się odmiennym krajobrazem podczas wyjazdu nad morze lub w góry. Wiele z europejskich gatunków to endemity – czyli takie, których nie spotkamy nigdzie indziej.

Obszary Natura 2000 nie są restrykcyjna formą ochrony, a wszystko polega na nieszkodzeniu tym fragmentom siedlisk i zamieszkującym je gatunkom, dlatego jak najbardziej możemy je zwiedzać, ale np. nie moglibyśmy tam postawić fabryki. Specjalne Obszary Ochrony Siedlisk i Obszary Specjalnej Ochrony Ptaków wyznaczane w ramach sieci Natura 2000 możemy spotkać nawet na terenach zurbanizowanych.

Czy wiecie, gdzie w Waszej okolicy są obszary Natura 2000? Jeśli nie, zerknijcie na stronę http://geoserwis.gdos.gov.pl/mapy/ Niedaleko naszego zoo są aż 2 takie obszary:

  • Grądy Odrzańskie (stwierdzono tu 113 gatunków ptaków!) 
  • Grądy w Dolinie Odry (między Wrocławiem a Oławą ciągnie się pas lasów zwanych grądami, oraz łęgów – lasów podmokłych).

Oto gatunki, jakie można spotkać na obszarach Natura 2000:

Europejski Dzień Obszarów Natura 2000

WRÓĆ

Partnerzy

Bootstrap Slider