ZOO Wroclaw Fauna Laosu i Wietnamu

Witamy na stronie Wrocławskiego Zoo!

Godziny otwarciaKUP BILETPrzekaż darowiznę Language:
Odwiedź:

Fauna Laosu i Wietnamu

  ZOO i DODO na ratunek


TAJEMNICZA FAUNA WIETNAMU I LAOSU.

Na kolejnym spotkaniu z cyklu  ZOO NA RATUNEK odbyliśmy  podróż po nieznanych obszarach Wietnamu i Laosu. Przewodnikiem po tym regionie był  Pan Radosław Ratajszczak, Prezes Wrocławskiego Zoo, który od wielu lat bierze udział w ekspedycjach i badaniach naukowych w tym rejonie świata. Radosław Ratajszczak jest członkiem elitarnej Saola Working Group powstałej przy Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody, pracującej na rzecz ratowania saoli  (Pseudoryx nghetinhensis), jednego z najbardziej zagrożonych wyginięciem dużych ssaków na Ziemi.
Saola to zwierzę kopytne o masie ciała ok. 90 kg, odkryte dopiero w 1992r. Dotychczas tylko kilkakrotnie natrafiono na jej ślady. Żyje w tropikalnym lesie, w bardzo niedostępnym regionie Wietnamu graniczącym z Laosem. Szacuje się, że jej liczebność jest bardzo niska. Naukowcy opracowali plan ratowania saoli poprzez badania i ochronę w naturalnym środowisku oraz jej hodowlę w centrum badawczym w Wietnamie.

Drugim tajemniczym i niedawno odkrytym (w 2005 roku) zwierzęciem, o którym opowiadał  Prezes Ratajszczak, jest laotański szczur skalny (Laonastes aenigmamus). Jest on jedynym przedstawicielem rodziny Diotoyidae uznawanej do tej pory za wymarłą przed 11 mln lat, czyli jest tzw. żywą skamieliną! Gryzoń, podobny bardziej do wiewiórki niż szczura, jest gatunkiem endemicznym dla Laosu, zagrożonym wyginięciem przez niszczenie siedlisk i kłusownictwo. W  zeszłym roku wrocławskie i praskie ogrody zoologiczne zorganizowały ekspedycję badawczą do Laosu.

Czekamy na wpłaty na specjalnie przez nas otwarte konto bankowe : 98 1020 5226 0000 6902 0529 7371 z dopiskiem AZJA.
Całość wpłat zostanie przekazana na projekty ochrony zwierząt w Wietnamie i Laosie prowadzone przez ZOO Wrocław.
Dziękujęmy!

WRÓĆ

Partnerzy

Bootstrap Slider