ZOO Wroclaw Jesienne migracje ptaków

Witamy na stronie Wrocławskiego Zoo!

Godziny otwarciaKUP BILETPrzekaż darowiznę Language:
Odwiedź:

Jesienne migracje ptaków

  Poszukiwacze wiedzy
Za oknem pogoda poniżej średniej krajowej, a zbliżające się chłody zachęcają do zwiększania masy ciała. Najlepiej w ogóle ten czas przehibernować. A może by tak rzucić to wszystko i polecieć do Afryki? Jakby Wam ktoś powiedział, że przelot i utrzymanie na miejscu macie za darmo, spędzacie lato w środku zimy, spotykacie sporo ciekawych ludzi… Jak wam się podoba taka perspektywa? Jest tylko jeden haczyk: podróż musicie odbyć o własnych siłach, bez żadnych środków lokomocji!
Na przykład taki biegus rdzawy dwa razy w roku pokonuje dystans 16 000 km z Syberii do RPA (i z powrotem). Dla tych, którym zdarzyło się pogubić w nieznanym mieście, czy podczas wycieczki do lasu, pewnie wyda się nie do pomyślenia, by z niezwykłą precyzją przelecieć takie odległości i wrócić dokładnie w to samo miejsce. Dlatego ptaki migrujące są pod tym względem lepiej wyposażone przez naturę niż agent 007. Posługują się orientacją względem słońca i gwiazd, potrafią odczytywać natężenie pola geomagnetycznego, a niektóre nawet widzą polaryzację światła! Jakby tego było mało – uczą się rozpoznawać ulice miast, nad którymi przelatują.
Można się domyślić, że taka podróż jest nie tylko wykańczająca, ale też obfituje w rozmaite niebezpieczeństwa. Spojrzenie na przyrodę i jej zasoby różni się w krajach, nad którymi pojawiają się migrujące ptaki. Mogą więc być obiektem polowań (ludzi i drapieżników), narażone na zanieczyszczenia, zaskakiwane wielkimi śmigłami farm wiatrowych… Dlatego ci niezwykli „maratończycy” wymagają wsparcia na całej linii swojej wędrówki. Nie chodzi tu tylko o rozwiązania prawne i działania w terenie. Jeśli szpaki próbują ogołocić drzewa z resztek owoców – nie płosz ich, niech zbiorą siły. Pozostaje im życzyć szczęśliwej podróży!

Biegus rdzawy Calidris canutus (fot. Brian E Kushner)WRÓĆ

Partnerzy

Bootstrap Slider