ZOO Wroclaw O przyjaźni i współpracy

Witamy na stronie Wrocławskiego Zoo!

Godziny otwarciaKUP BILETPrzekaż darowiznę Language:
Odwiedź:

O przyjaźni i współpracy

  Poszukiwacze wiedzy

W Dniu Życzliwości opowiemy Wam nieco o przyjaźni i współpracy między zwierzętami. Życzliwa pomoc sąsiadowi to cecha, która wyewoluowała u gatunków uznawanych za inteligentne. Udzielając komuś wsparcia zwykle skrycie liczymy na rewanż. Ale kto by się spodziewał pomocy ze strony…ośmiornicy? Wychodzi na to, że granik, czyli drapieżna ryba, żerująca na małych rybach kryjących się w rafie. Jeśli jednak rybki skryją się zbyt skutecznie, drapieżnik „staje dęba” i błyska na biało, by przyciągnąć uwagę ośmiornicy. Giętki głowonóg z łatwością wciska się w szczelinę i ucztują we dwójkę.
Granik i ośmiornica w akcji http://www.iflscience.com/…/blue-planet-ii-reveals-fish-ca…/


Niezwykłe są też budzące respekt i zachwyt rekiny. Ich zimne, „nieczułe” spojrzenia, wiecznie widoczne potężne szczęki z niezliczonymi zębami, no i ta płetwa złowrogo wystająca ponad powierzchnię wody. Chyba nikt by nie pomyślał, że są one sympatyczne, przyjacielskie czy „słodkie”. Tym bardziej nowe badania ich behawioru mogą nas zadziwić. Najnowsze badania rogatków australijskich, spotykanych w Australii Południowej, wskazują wyraźnie, że ryby te posiadają indywidualne cechy charakteru. Co więcej, nawiązują przyjaźnie! Naukowcy, posługując się tzw. analizą sieciową (wykorzystywaną do badań sieci społecznej i stosunków socjalnych), przyglądali się uważnie rekinom konsekwentnie powracającym do Jervis Bay na rozród. Okazało się, że wracają dokładnie w to samo miejsce i odnajdują „znajomych” z wcześniejszych lat. Duże zgromadzenia tych rekinów w okresie godowym nie stanowią zbieraniny przypadkowych osobników, razem trzymają się rekiny w podobnym wieku, a nawet tej samej płci.


Gołąbek jest symbolem miłości, lew – oznacza odwagę, lis kojarzy się ze sprytem. A jak Wam się podoba rekin – symbol przyjaźni?

WRÓĆ

Partnerzy

Bootstrap Slider