ZOO Wroclaw Pawilony

Witamy na stronie Wrocławskiego Zoo!

Godziny otwarciaKUP BILETPrzekaż darowiznę Language:
Odwiedź:

Pawilony

  Atrakcje
Zobacz również: PtaszarniaOdrarium

 

Afrykarium - OTWARTE DLA ZWIEDZAJĄCYCH
Obiekt prezentujący życiodajne wody Afryki, został otwarty w dniu 26 października 2014 r. To kompleks przedstawiający różne ekosystemy związane ze środowiskiem wodnym Czarnego Lądu. Łącznie znajduje się tu 19 basenów i zbiorników przedstawiających sześć regionów i ich mieszkańców. Trasa rozpoczyna się od Morza Czerwonego i mieszkańców jej plaż oraz rafy koralowej. Dalej znajduje się Afryka Wschodnia, gdzie mieszkają m.in. hipopotamy nilowe, endemiczne ryby słodkowodne jezior Malawi i Tanganiki, mrówniki, a także wolno fruwające ptaki. Głębiny Kanału Mozambickiego, gdzie występują rekiny, płaszczki i inne ryby pelagiczne można podziwiać z podwodnego, akrylowego tunelu o długości 18 m. Kolejny przystanek to Wybrzeże Szkieletów w Namibii, gdzie zobaczyć można pingwiny przylądkowe (tońce) i kotiki afrykańskie, ale nie tylko, bo także mureny, latarniki, czy meduzy. Tajemnicze Bagna Okavango to niezwykła roślinność, ryby i żółwie wodne. Dżunglę otaczającą rzekę Kongo reprezentują zaś krokodyle nilowe i manaty - niezwykłe, roślinożerne ssaki zwane także syrenami, wśród których pływa kilkanaście gatunków ryb, a nad głowami fruwają swobodnie ptaki, jak toko nosate czy turako fioletowe.
W kompleksie Afrykarium znajdą się też: sala konferencyjna audytoryjna na 168 osób, edukacyjna na około 40 osób i VIP na max 30, a także restauracja, taras widokowy, sklep z pamiątkami i foto budka.
W lutym 2017 r. Afrykarium znalazło się na liście 7 cudów świata zoologicznego obok trzech ogrodów europejskich i trzech amerykańskich. Cuda wybrano spośród wszystkich ogrodów na świecie których jest ok. 5.000. To wielki zaszczyt i wyróżnienie! Więcej w Aktualnościach.

Akwarium - OTWARTE DLA ZWIEDZAJĄCYCH
Niewiele osób wie, że pawilon Akwarium to dawna wozownia. W jej wnętrzu kryją się przepięknie zaaranżowane akwaria. Sztuka ich tworzenia doczekała się nawet swoich targów i szkoleń. Pracownicy Akwarium mają pod swoją opieką zbiorniki morskie i słodkowodne, w których można podziwiać znane gatunki, jak płaszczki plamiste albo piranie, ale także wymarłe w naturze kaczorki celebeskie, które z racji niewielkich rozmiarów ciała są najczęściej pomijane przez zwiedzających. Oprócz tego można tu spojrzeć w odległą przeszłość przyglądając się gatunkom takim jak skrzypłocze lub prapłaźce, które występowały w czasach dinozaurów i od tamtego czasu niewiele się zmieniły.

Krokodylarnia (obecnie w remoncie)
Choć nazwa sugeruje, że mieszkańcami Krokodylarni są właśnie gady, to obecnie spotkamy tu kilka ciekawych gatunków ssaków. Najchętniej odwiedzanymi lokatorami są surykatki, które ze swojego wybiegu uczyniły przysłowiowy ser, kopiąc w ziemi gęstą sieć tuneli. Zachwyt wzbudzają również trójbarwne wiewiórki, dla których powstał specjalny wybieg łączący część pawilonową z otaczającymi drzewami. Nieco tajemniczymi mieszkańcami są jeżatki afrykańskie, które podobnie jak jeżozwierze bronią się strosząc swoje kolce.

Małpiarnia - OTWARTE DLA ZWIEDZAJĄCYCH
Choć poświęcona głównie małpom, to zamieszkują ją polatuchy (całkiem spore, szybujące wiewiórki) i oczywiście leniwce. Przy odrobinie szczęścia można zaobserwować, w jaki sposób się poruszają oraz co i jak jedzą. Spośród małp wyróżniają się makaki czubate - aktywne, towarzyskie i... krytycznie zagrożone wyginięciem. Zewnętrzny wybieg wyjców czarnych jest poszerzony o pomost wśród drzew, gdzie latem chętnie odpoczywają, patrząc z góry na zwiedzających.


Pawilon Madagaskar - OTWARTE DLA ZWIEDZAJĄCYCH
Pawilon Madagaskaru to przebudowany pawilon dla małych ssaków. Podobnie jak wcześniej, prezentowane są tam gatunki zwierząt, które choć małe, a nawet drobne, to reprezentują niezwykłą bioróżnorodność Madagaskaru. Izolacja Czerwonej Wyspy od Afryki spowodowała, że na drodze tzw. ewolucji równoległej powstało tam wiele niezwykłych gatunków, na czele z lemurami. I to właśnie one są główną atrakcją tego pawilonu. Uzupełnieniem kolekcji są bezkręgowce (w tym syczące karaczany). W "nocnej" części pawilonu można podglądać lemurka myszatego, jednego z najmniejszych lemurów świata. Otwartą przestrzeń pawilonu wykorzystują również wielkie nietoperze - rudawki Lyle'a.

Pawilon Małp Człekokształtnych - OTWARTE DLA ZWIEDZAJĄCYCH
Między nami a szympansami jest zadziwiająco bliskie pokrewieństwo. Choć nasz ostatni wspólny przodek żył około 6 milionów lat temu, to nasze geny są zbieżne w 98,4 %. Patrząc na naszych najbliższych krewnych w świecie zwierząt możemy doszukać się licznych podobieństw zarówno w wyglądzie jak i w prezentowanych zachowaniach. Wnętrze pawilonu jest opatrzone planszami edukacyjnymi, a zewnętrzny wybieg pozwala na obserwację zachowań świadczących o wysokiej inteligencji tych małp. Szympansy, podobnie jak ludzie, źle znoszą nudę. To dlatego wybiegi wewnętrzne szympansów obfitują w rozmaite "zabawki". Sztuczna termitiera na zewnętrznym wybiegu, w której opiekunowie umieszczają przysmaki, dostarcza naszym podopiecznym nie tylko pożywienia, ale również rozrywki.

Ptaszarnia - OTWARTE DLA ZWIEDZAJĄCYCH od 07.06.2021 r.
W przedwojennej części ZOO leży pawilon, gdzie eksponowane są liczne gatunki ptaków. W wolierach zewnętrznych prezentowane jest między innymi ptactwo wodne, kuraki, a w największej z nich majestatyczny orzeł przedni i orłan. Wnętrze pawilonu rozbrzmiewa odgłosami papug, spośród których jedyną w Polsce i najcenniejszą w kolekcji jest ara szafirowa - krytycznie zagrożona wyginięciem. Jeśli zachowamy spokój, to może uda się podpatrzeć wyjątkowo płochliwą słonecznicę, która dopiero kiedy rozłoży skrzydła prezentuje wspaniały wzór, jaki układa się z jej piór.

Więcej o Ptaszarni: https://zoo.wroclaw.pl/pl/ptaszarnia.html


Ranczo i Dzieciniec - OTWARTE DLA ZWIEDZAJĄCYCH
Ranczo i Dzieciniec Zwierzęcy powstały z myślą o najmłodszych zwiedzających. Te otwarte pawilony dają rzadką możliwość dotknięcia zwierząt gospodarskich, poznania ich roli w życiu człowieka i dowiedzenia się skąd pochodzą produkty spożywcze, które kupujemy na co dzień w sklepach. Niewątpliwą atrakcją są przejażdżki na kucach szetlandzkich, obok których swoje boksy zajmują Haflingery, które od wielu lat są z powodzeniem hodowane we wrocławskim zoo.

Sahara - OTWARTE DLA ZWIEDZAJĄCYCH
Jest pierwszym pawilonem na trasie zwiedzania zoo. Prezentuje zwierzęta żyjące na terenach półpustynnych i pustynnych. Najciekawszym gatunkiem jest tu bez wątpienia oryks szablorogi. Ta piękna antylopa z powodu polowań dla trofeów myśliwskich nie występuje już w naturze i można ją oglądać jedynie w ogrodach zoologicznych i hodowlach zachowawczych. Wrocławskie zoo może pochwalić się długoletnią hodowlą tego gatunku. W pawilonie Sahary można zobaczyć również lisa pustynnego, czyli fenka, o którym śmiało można rzec „w małym ciele, wielki duch”. Jest kwintesencją przystosowań organizmu do ekstremalnych, pustynnych warunków środowiskowych. Wtóruje mu dromader. Tak, to nie pomyłka, bo właśnie tak brzmi prawidłowa nazwa wielbłąda jednogarbnego. Wewnątrz pawilonu mają swoje ekspozycje liczne gryzonie, ptaki i bezkręgowce. Również w naturze na pustyni jest ich tak wiele, że Saharę można nazwać żyjącą pustynią.

Słoniarnia - OTWARTE DLA ZWIEDZAJĄCYCH
To pawilon, który oszczędziła wojenna zawierucha i jest domem dla tapirów, dwóch słonic indyjskich i hipopotamów karłowatych. Na czas zimy schronienie znajdują tam dodatkowo jeżozwierze oraz okazała kolekcja agaw. Pawilon należy odwiedzić także z powodu pokazowych karmień Birmy i Toto (słoni indyjskich), podczas których można posłuchać komentarza ich opiekunów i zadać nurtujące pytania.


Terai - OTWARTE DLA ZWIEDZAJĄCYCH
Terai to nowy obiekt, który powstał przede wszystkim dla nosorożców indyjskich, ale dzielą go z gibonami czapnikami, mundżakami indyjskimi oraz jelarangami - wiewiórkami, których długość ciała razem z ogonem wynosi ponad 100 cm. Główni lokatorzy pawilonu to dwa samce nosorożca indyjskiego: Manas i Tarun, rzec można młodzieńcy, których masa ciała przekroczyła już 1500 kg u każdego z nich. Gibony czapniki to małpy człekokształtne, które zadziwiają zręcznością z jaką poruszają się po gałęziach drzew i rozciągniętych dla nich linach.

Terrarium ze "Smokami Indonezji" - OTWARTE DLA ZWIEDZAJĄCYCH/ MOTYLARNIA - OTWARTE DLA ZWIEDZAJĄCYCH
W okazałym, przedwojennym budynku mieści się jedna z najbogatszych kolekcji gadów, płazów i bezkręgowców. Gatunki, które należy obowiązkowo zobaczyć to słynne żółwie słoniowe, które dożywają ponad 300 lat, liściołaz straszliwy – maleńka żabka, której trucizna służy południowoamerykańskim Indianom do zatruwania grotów strzał, ptaszniki oraz cała Motylarnia, gdzie nad głowami latają tropikalne motyle. Odrębną część budynku stanowi ekspozycja waranów z Komodo - "Smoki Indonezji". Można do niej dotrzeć od wnętrza pawilonu i strony kawiarni, gdzie znajduje się podjazd dla wózków.


Pawilon „KLIMAT, LUDZIE, ZWIERZĘTA” - OTWARTE DLA ZWIEDZAJĄCYCH
To pierwszy w Polsce i jeden z pierwszych w Europie pawilonów w ogrodzie zoologicznym, gdzie nie ma zwierząt. Są za to ekspozycje multimedialne oraz gry i zabawy edukacyjne.
Zwiedzanie pawilonu KLIMAT, LUDZIE, ZWIERZĘTA, to swoista wyprawa przez bieguny, poznawanie problemów jakie dotykają te rejony Ziemi, a które wiążą się ze zmianą klimatu. Dziś bowiem ocieplenie, to fakt naukowy, nie tylko hipoteza.
Odwiedź go koniecznie!
Zobacz więcej o pawilonie bez zwierząt.
WRÓĆ

Partnerzy

Bootstrap Slider