ZOO Wroclaw Saola 2016

Witamy na stronie Wrocławskiego Zoo!

Godziny otwarciaKUP BILETPrzekaż darowiznę Language:
Odwiedź:

Saola 2016

  ZOO i DODO na ratunek

fot. David Hulse - WWFKiedy w 1992 roku grupa badaczy - Vu Van Dung, Do Tuoc, Pham Mong Giao, Nguyen Ngoc Chinh, Peter Arctander oraz John MacKinnon, rozpoczęła prace, jej członkowie nie podejrzewali, że jako pierwsi natkną się i potwierdzą istnienie nowego gatunku, największego ssaka odkrytego do dziś (!) od II połowy XX wieku. Mowa tu o "spindle horn" czyli saoli. Na spotkaniu, które odbyło się 20 stycznia 2017 roku w sali konferencyjnej w Afrykarium wysłuchaliśmy opowieści przedstawionych przez:

  1. Radosława Ratajszczaka, Prezesa Zoo Wrocław, od ponad 30 lat biorącego udział w ekspedycjach i badaniach naukowych nad fauną Wietnamu i Laosu, członek elitarnej Saola Working Group powstałej przy Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody, miłośnika zwierząt i aktywnego działacza na rzecz ich ochrony,
  2. Marcina Matuszak, opiekuna zwierząt kopytnych we wrocławskim zoo, instruktora tresury, doradcy behawioralnego - zoopsychologa, specjalisty terapii zachowań zwierząt, a także pomysłodawcy i założyciela Szkoły HAPPY DOG, uczestnika wyprawy badawczej dot. ratowania saoli, do Wietnamu w listopadzie 2016 r.


Co to za zwierzę?

Saola (Pseudoryx nghetinhensis) jest zwierzęciem kopytnym, należącym do rodziny krętorogich i mimo dosyć dużych rozmiarów (waży ok. 90 kg) została opisana naukowo dopiero w 1995 r. Żyje w tropikalnym lesie, w bardzo niedostępnym regionie Wietnamu graniczącym z Laosem. Dotychczas badaczom udało się zaledwie trzykrotnie ją sfotografować!

Czym jest Saola Working Group?

Logo Saola Working GroupSaola Working Group powstała przy Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody i zrzesza naukowców prowadzących badania nad saolą i wdrażającą plan ratowania tego gatunku.  Skupia się na odnalezieniu żyjących na wolności osobników, dokładnym poznaniu ich biologii oraz rozpoczęciu hodowli, która okazuje się ostatnią szansą dla saoli, ponieważ wskutek  gospodarki prowadzonej przez Wietnam i Laos wobec środowiska naturalnego, jej siedliska znikną najprawdopodobniej w ciągu 20 lat.

Poza wrocławskim zoo, w prace zaangażowana jest Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody, WWF oraz ogrody zoologiczne w Edynburgu, Londynie, Nowym Jorku, Pradze i San Diego.

 

Niewiele osób słyszało o dziwnym i widzianym tylko kilka razy zwierzęciu jakim jest saola. W Polsce z pewnością największą wiedzę posiada Radosław Ratajszczak. Teraz dołącza do niego Marcin Matuszak, który uczestniczył w listopadzie 2016 w pierwszej, międzynarodowej ekspedycji do Wietnamu, której celem było poszukiwanie saoli w jej środowisku naturalnym, w parkach narodowych i rezerwatach. Na „pierwszy ogień” poszedł Rezerwat Pu Huong. Nie udało się niestety natrafić na żywą saolę, ale w wiosce obok ekipa odnalazła dość świeże „trofeum” kłusowników. Jest więc szansa!

Autorem zdjęć z wyprawy jest Marcin Matuszak.


Prosimy o wpłatę darowizny na specjalne konto wrocławskiego ZOO: 98 1020 5226 0000 6902 0529 7371 z dopiskiem FOTOPUŁAPKA. Pieniądze w całości zostaną wykorzystane na zakup kamery leśnej – foto-pułapki, która umożliwi dalsze badania saoli.


Więcej o saloli:

  1. Czerwona Lista Gatunków Zagrożonych: http://www.iucnredlist.org/details/18597/0,
  2. Saola Working Group: http://www.savethesaola.org/,
  3. WWF o saoli: http://wwf.panda.org/about_our_earth/species/profiles/mammals/saola/,
  4. O projekcie Saola Working Group:

Saola - wyprawa 1

WRÓĆ

Partnerzy

Bootstrap Slider