ZOO Wroclaw Światowy Dzień Dzikiej Przyrody

Witamy na stronie Wrocławskiego Zoo!

Godziny otwarciaKUP BILETPrzekaż darowiznę Language:
Odwiedź:

Światowy Dzień Dzikiej Przyrody

  Poszukiwacze wiedzy

Czy wiesz, że 03.03.obchodzimy Światowy Dzień Dzikiej Przyrody?

Dokładnie 03. Marca 1973 roku w Waszyngtonie uchwalono konwencję o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem, nazywaną Konwencją Waszyngtońską albo CITES.

Jest to niezwykle ważne narzędzie do kontroli handlu roślinami i zwierzętami. To dzięki niemu można coraz skuteczniej walczyć z kłusownikami i przemytnikami.

Sytuacja wielu znanych i lubianych gatunków jest poważna: w zeszłym roku żyrafy zaskoczyły nas nie tylko faktem, że są ich 4 gatunki, ale również tym, że jest ich coraz mniej i ubywa ich szybciej niż dotąd sądzono!

Tymczasem różnorodność życia na Ziemi ciągle nie została jeszcze całkowicie poznana. Szacuje się na przykład, że głębiny oceanów kryją aż 91 % niezbadanych gatunków! Niestety utrata bioróżnorodności na wszystkich jej poziomach (ekosystemów, gatunków i genów) przybrała ogromne tempo. Coraz głośniej mówi się o tzw. „szóstej fali” wymierania (pierwsza miała miejsce w przypadku dinozaurów…).

W galerii znajdziesz zdjęcia, na których powinny znajdować się wybrane zwierzaki. Zamiast nich – spisano po 3 z długiej listy zagrożeń, które danego gatunku dotyczą. Spróbuj odgadnąć jaki gatunek kryje się na każdym zdjęciu.
Zakreśl tutaj, by poznać odpowiedzi: [ żyrafa, lew, słoń indyjski, suchak, liściołaz straszliwy, nosorożec biały, żółw karetta, pingwin przylądkowy ].
W przypadku zwierzęcia kryjącego się na zdjęciu "wwd5" znaki zapytania podpowiadają, że niektórych zagrożeń jeszcze nawet nie poznaliśmy lub nie zbadaliśmy ich wystarczająco dokładnie, więc nie wiadomo, jak przeciwdziałać masowemu wymieraniu tego gatunku. Więcej tutaj: http://www.saigaresourcecentre.com/background/news-archive/2017/02/update-from-the-international-team-investigating-the-saiga-mass-die-off/ .
Gdy już odgadniesz jakie zwierzęta kryją się na naszych "podartych" fotkach, zastanów się: jak świat wyglądałby bez nich? Czy każdy z nas ma jakikolwiek wpływ na ich ochronę? Zerknij na oficjalną stronę tego ważnego święta: http://www.wildlifeday.org/ .
Tegoroczna jego edycja odbywa się pod hasłem „posłuchajcie głosu młodych” – to od Waszależy los dzikiej przyrody!

Światowy Dzień Dzikiej Przyrody

WRÓĆ

Partnerzy

Bootstrap Slider