ZOO Wroclaw Światowy Dzień Puszczania Bąków

Witamy na stronie Wrocławskiego Zoo!

Godziny otwarciaKUP BILETPrzekaż darowiznę Language:
Odwiedź:

Światowy Dzień Puszczania Bąków

  Poszukiwacze wiedzy
Jeśli czasem nasze opowieści wydają się nieco nadęte, to dziś spuścimy nieco powietrza.
Dziś jest Światowy Dzień… Puszczania Bąków. Kiedy pewna doktorantka zapytana o to, czy węże puszczają gazy, nie potrafiła udzielić odpowiedzi, przekazała zagadnienie swojemu koledze po fachu. Tak zrodził się #DoesItFart, dzięki któremu obecnie można znaleźć rosnącą listę żywych organizmów wraz ze szczegółowym opisem ich odtylnych emisji: https://docs.google.com/…/19gMMn4Wmw3BNLWMojEy7kg…/htmlview… .
Takie zagadnienie rodem ze slapstick’owych komedii stało się obiektem poważnych naukowych analiz. W naturze i w laboratoriach, wąchano i podsłuchiwano jakie marsze grają kiszki rozmaitych gatunków. Zabawna sytuacja nie przeminęła „z wiatrem”, ale pozwoliła na poszerzenie wiedzy w różnych dziedzinach.

Najbardziej oczywistym zdaje się aspekt nieprawidłowości w diecie i ich konsekwencjach. Szanowni „zooodwiedzacze” – apelujemy o nie dokarmianie mieszkańców zoo! Powody już nie stoją za mgłą…

Zaskoczeniem okazał się fakt, że nie tylko kręgowce dają upust swoim przewodom pokarmowym, robią to również bezkręgowce. Artykuł, który ukazał się w Science [http://science.sciencemag.org/content/218/4572/563] rozprawia się z poważnym źródłem emisji gazów cieplarnianych, które dobywa się z termitier! Obserwowany przez naukowców pomruk zasłyszany w oceanach może być skutkiem komunikacji między migrującymi rybami – wiemy już, że nocą śledzie porykują analnie dla bezpieczeństwa: https://news.nationalgeographic.com/…/1110_031110_herringfa… .
I co Wy na to?

Światowy Dzień Puszczania Bąków

WRÓĆ

Partnerzy

Bootstrap Slider