ZOO Wroclaw Wilki w Europie 2016

Witamy na stronie Wrocławskiego Zoo!

Godziny otwarciaKUP BILETPrzekaż darowiznę Language:
Odwiedź:

Wilki w Europie 2016

  ZOO i DODO na ratunek

WILKI W EUROPIE.

Pamiętacie bajkę „Czerwony Kapturek”? Kiedy rozmawialiśmy o tym w naszym dziale, okazało się, że każdy bał się wilka w dzieciństwie. Przecież pożarł główną bohaterkę i babcię. Od starożytności, straszono dzieci i dorosłych wilkołakami. W ten sposób powstał mit wilka zabójcy i symbolika związana ze złymi cechami jak wina, ciemność, szatan, demon, zniszczenie, dzikość, wojna, agresja, nieustępliwość czy w końcu podstępność. Wilk jako symbol Rzymu (siła i niezależność), poszedł w zapomnienie. W efekcie zrodziła się niezasłużona nienawiść do  dzikiego zwierzęcia, która doprowadziła niemal do wytępienia tego gatunku w Europie. Szacuje się, że w latach 70-tych XX wieku żyło w Polsce zaledwie100 wilków.

Dziś, dzięki reintrodukcji (powrotu do natury przez wprowadzanie na dawne terytoria) wilki można spotkać w lasach ponad 20 krajów. Mamy nawet do czynienia z rekolonizacją (samodzielnym rozprzestrzenianiem się gatunku w naturze) nie tylko w naszym kraju, ale również z Polski do Niemiec, Danii czy Holandii. Szacuje się, że w Polsce żyje na wolności 1 200 osobników wilka szarego (Canis lupus). Jednak wilki wciąż wymagają naszej troski, choć są pod ochroną od 1998 r. Czy wiecie Państwo, że naturalne terytorium wilczych rodzin zmalało z 260 km do 25? Do tego ponad 50% stwierdzonych przypadków śmierci wilków to śmierć „pod kołami”, gdy naturalne zgodny stanowią niespełna 10%.

W kwietniu  odbyło się spotkanie z autorką raportu o sytuacji wilków w Zachodniej Polsce, który ukazał się na łamach „Mammal Research”, Panią dr Sabiną Pierużek-Nowak, prezesem Stowarzyszenia dla Natury Wilk, jednym z największych europejskich ekspertów w tej dziedzinie. Dowiedzieliśmy  się m.in. dlaczego wilki są ważne dla człowieka i natury, jak wyglądają badania nad wilkami i jakie cele im przyświecają, jak kształtuje się populacja wilka i jakie są prognozy na przyszłość.


Basior we wrocławskim zoo  Wadera z młodym we wrocławskim zoo  Młody wilk we wrocławskim zoo

Zachęcamy do wpłat  na konto:
Stowarzyszenia dla Natury „Wilk”: PKO BP oddz. Bielsko-Biała 81 1020 1390 0000 6702 0115 6348.
WRÓĆ

Partnerzy

Bootstrap Slider