ZOO Wroclaw Wisła, Bałtyk i dzień wody

Witamy na stronie Wrocławskiego Zoo!

Godziny otwarciaKUP BILETPrzekaż darowiznę Language:
Odwiedź:

Wisła, Bałtyk i dzień wody

  Poszukiwacze wiedzy

Światowy Dzień Wody, obchodzony od 1993 roku, ma za zadanie uświadomić nam jak znaczącą rolę w naszym życiu odgrywa właśnie ta substancja i że jej niedobór niesie poważne konsekwencje dla organizmów żywych i dla zamieszkiwanych przez nie biotopów.
Więcej na: http://www.unwater.org/campaigns/world-water-day/en/

Godzina dla Ziemi przez WWF pierwszy raz organizowana była w 2007 roku. W tym roku - jubileuszowym, nie chodzi tylko o symboliczny gest zgaszenia światła. Tegoroczna edycja związana jest z Królową Polskich Rzek – Wisłą. W Roku Rzeki Wisły planowane są niestety inwazyjne inwestycje przemieniające ją w „statkostradę". Doświadczenia z regulacją rzek w Europie Zachodniej pokazały, że wciskanie rzek w betonowy gorset przynosi więcej szkody niż pożytku. Jeśli się na to nie godzisz, przyłącz się do akcji WWF: http://www.godzinadlaziemi.pl/


Nie chcemy lać więcej wody;) ale nie można nie wspomnieć, że również dzisiaj jest Dzień Ochrony Bałtyku. Złośliwcy nazywają go dużym jeziorem nawiązując do niskiego poziomu zasolenia. Entuzjaści ciepłej wody raczej nie mają czego szukać nad jego brzegami. Ale nie ulega wątpliwości, że jest on częścią naszego kraju i niepowtarzalnym akwenem!

Wiesz co znajduje się "w składzie" bałtyckiej wody morskiej?

  • azotany i fosforany - pochodzą z detergentów używanych w gospodarstwach domowych i nawozów z gospodarstw rolnych
  • siarkowodór - powstaje w okresie zakwitu sinic, te z kolei pojawiają się, gdy dochodzi do eutrofizacji (przeżyźnienia) wód
  • 160 mln ton ropy transportuje się statkami przez Bałtyk każdego roku. Bałtyk jest najbardziej zatłoczonym morzem na świecie!

I jak? Czy na widok tylu zagrożeń dla najcenniejszej substancji świata Was też zalewa fala goryczy? A może podniósł się Wam poziom adrenaliny? Wyschło w gardle?

WRÓĆ

Partnerzy

Bootstrap Slider