ZOO Wroclaw Żółwie filipińskie 2015

Witamy na stronie Wrocławskiego Zoo!

Godziny otwarciaKUP BILETPrzekaż darowiznę Language:
Odwiedź:

Żółwie filipińskie

  ZOO i DODO na ratunek

ŻÓŁWIE FILIPIŃSKIE


17 czerwca 2015 roku na filipińskiej wyspie Palawan zostało skonfiskowanych ponad 4 000 żółwi słodkowodnych. Rządowa organizacja zajmująca się ochroną środowiska nie jest w stanie zająć się taką ilością zwierząt i poprosiła o pomoc Fundację Katala, która od lat zajmuje się na Filipinach ratowaniem ginących gatunków. Ponieważ ZOO Wrocław współtworzy z fundacją Katala projekt badawczy, mający na celu ochronę jeleni żyjących na Palawanie, zostaliśmy poproszeni o pomoc również w ratowaniu skonfiskowanych żółwi.
W związku z tym, zwracamy się do wszystkich o pomoc. Liczymy zwłaszcza na wsparcie finansowe oraz rozpowszechnienie informacji o akcji.
 
Pieniądze możecie wpłacać na konto:KATALA nr 33 1020 5226 0000 6202 0499 0521Przemyt żółwi z Filipin na rynek chiński nie jest niczym nowym, szokuje natomiast skala tego procederu. Po wstępnej ocenie okazało się, że przemytnikom odebrano: 3748 filipińskich żółwi leśnych (Siebenrockiella leytensis), 168 żółwi białobrewych (Cyclemys dentata) i 25 żółwi sundajskich (Cuora amboinensis). Filipińskie żółwie leśne są gatunkiem krytycznie zagrożonym wyginięciem (wg. IUCN), a wszystkie trzy skonfiskowane gatunki chroni CITES (tzw. Konwencja Waszyngtońska). 159 żółwi nie przeżyło przechowywania w nieludzkich warunkach. Te, które przeżyły są odwodnione, niedożywione i poranione. Wymagają natychmiastowej pomocy weterynaryjnej. Fundacja Katala jest w stanie w swoich obiektach umieścić 500 żółwi, więc dla pozostałych trzeba wybudować nowe, prowizoryczne wybiegi. Dzięki stałej obecności biologów z Katala na Palawanie uratowane żółwie mają szansę na przeżycie i powrót do swojego naturalnego środowiska. Specjaliści szacują, że żółwie powinny przebywać w Fundacji ok. 3 miesięcy, potrzebne też będą badania DNA dla określenia dokładnych miejsc ich odłowu, w celu wypuszczenia ich  do właściwego środowiska.

Z podobnym apelem zwróciły się ogrody w innych krajach jak koledzy z Chester ZOO.

Materiał zdjęciowy otrzymaliśmy od
logo_katala_370

WRÓĆ

Partnerzy

Bootstrap Slider