ZOO Wroclaw Życie bez tlenu…

Witamy na stronie Wrocławskiego Zoo!

Godziny otwarciaKUP BILETPrzekaż darowiznę Language:
Odwiedź:

Życie bez tlenu…

  Poszukiwacze wiedzy

Są nieczułe na większość bodźców bólowych, odporne na większość typów raka…
Superbohaterzy? Postaci z komiksów? Nie, golce! Ale to nie wszystko.

Najnowsze badania wykazują, że potrafią one wytrwać w środowisku beztlenowym przez 20 minut! Wytrzymują, bo mają na to strategię metaboliczną spotykaną – jak dotąd – w świecie roślin.
Te „szablozębne kiełbaski” żyją pod powierzchnią sawanny. Jako jedyne ssaki tworzą społeczność podobną do tych znanych u mrówek czy pszczół. Tak wiele ciał sapiących i dyszących w zapracowanej podziemnej kolonii musi doprowadzić do niedoboru tlenu w ich korytarzach.
Ssaki potrzebują tlenu, by przetwarzać glukozę w energię. Przy niedoborze tego gazu następuje zahamowanie produkcji energii i w konsekwencji śmierć organizmu. Jednak nie w przypadku golca, który przerzuca się na przetwarzanie fruktozy w komórkach mózgu. Przetwarzanie tego cukru nie wymaga udziału tlenu. Jest jednak dość nieefektywna, więc golce wpadają w stan przypominający śpiączkę, by zminimalizować swoje potrzeby energetyczne.

A jak długo bez oddychania wytrzymuje człowiek? Światowy rekord wynosi 11 minut i 35 sekund (Stéphane Mifsud, 2009r.). W porównaniu z golcami wypadamy raczej… blado. ;)

Beztlenowe golce

WRÓĆ

Partnerzy

Bootstrap Slider